START

Gala #Guttmanny 2022 – spotkanie z wyjątkową osobą – Anną Pogorzelską Hillebrandt – medalistką IV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Heidelbergu .

Od środy intensywnie działamy podczas Dni Sportu Adaptowanego i Zdrowia, które
odbywają się w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Wielspin” w Wągrowcu. Nasi
uczestnicy aktywnie biorą udział w wielu zajęciach i warsztatach.
W programie znalazły się zajęcia teoretyczne z zakresu zdrowego odżywiania OzN, czy
holistycznej pracy nad ciałem i psychiką, oraz wiele zajęć praktycznych.
Nasza kadra prowadzi zajęcia z Bocci, kręgli, fitnessu oraz różnorodnych ćwiczeń
fizycznych.
W planie dnia nie brakuje też sportów motorowodnych – w tym z narciarstwa wodnego.
Wieczory umilane są przez gry i zabawy ruchowe.
Impreza nadal trwa, przed nami jeszcze wiele ciekawych zajęć i aktywności.
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji
Osób Niepełnosprawnych.

Fot. Aleksander Murat

50 lat temu w Heidelbergu polska reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w igrzyskach paraolimpijskich. Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył trzy zawodniczki – pływaczki , które reprezentowały Polskę w Heidelbergu – Annę Wojtowicz-Pomierną , Barbarę Kopycką oraz Annę Pogorzelską Hillebrandt .
Czterokrotna medalistka igrzysk z 1972 roku, Anna Hillebrandt-Pogorzelska, także pływaczka, została wyróżniona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie podczas Gali Guttmannów wręczyła Doradczyni Prezydenta RP, Paulina Malinowska-Kowalczyk.
Anna Pogorzelska-Hillebrandt – zawodniczka Startu Poznań – wychowanka trenera dr Jerzego Szmyta w Heilderbergu zdobyła w parapływaniu – złoty medal i rekord świata na 50 m stylem dowolnym, złoty medal i rekord świata na 50 m stylem grzbietowym, srebrny medal na 50 m stylem klasycznym, srebrny medal w sztafecie 3×50 m stylem zmiennym (z Grażyną Haffke-Stępień i Barbarą Kopycką)
„Dziękuję bardzo, pani Paulino, że pani osobiście wyróżniła mnie tak bardzo, czuję się bardzo wzruszona – mówiła Anna Pogorzelska Hillebrandt-po odebraniu odznaczenia. – Zdaję sobie sprawę, że sport paraolimpijski w ciągu tych 50 lat od naszych pierwszych startów w Heidelbergu bardzo się rozwinął, a my byliśmy takimi pionierami. Przed 14 latu byłam w Angli i w drodze powrotnej chciałam pokazać moim dzieciom miejsce, w którym zaczął się ruch paraolimpijski – Stoke Mandeville. Jest tam piękna plakietka z cytatem sir Ludwiga Guttmanna – mówi on, że jeśli się w czymkolwiek przysłużył, to w rozwoju sportu osób niepełnosprawnych i jego integracji z rehabilitacją. W tym tkwi sedno”.
Podczas uroczystości była obecna również inna medalistka igrzysk w Heidelbergu, odznaczona wcześniej przez prezydenta RP Alina Wojtowicz-Pomierna ( karierę sportowa rozpoczęła w Starcie Poznań a potem przeniosła się do Startu Wrocław ). Obydwie obecne na Gali paraolimpijki otrzymały również z rąk prezesa Łukasza Szeligi specjalne medale z okazji 50-lecia pionierskich startów. To niezwykłe wydarzenie uhonorowała również Poczta Polska, która przygotowała z tej okazji specjalną kartkę pocztową oraz znaczek.
IV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Heidelberg 1972 odbywały się na ok. dwa tygodnie przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Były to pierwsze Igrzyska Paraolimpijskie, na których pojawiła się reprezentacja Polski. Biało-czerwoni wysłali 22 zawodników, którzy zdobyli łącznie 33 medale – 14 złotych, 12 srebrnych i 7 brązowych. Dało to Polsce 6. miejsce w klasyfikacji medalowej.
Foto : Adrian Stykowski Polski Komitet Paraolimpijski

Więcej Aktualności