START

Tomasza Wysokie Loty !

Tomasz Tasiemski  – profesor poznańskiej AWF , nasz reprezentant w narciarstwie alpejskim na Igrzyskach Paraolmpijskich w Lillehammer’94 , pierwszy w Polsce narciarz mono-ski, prawdopodobnie jedyny na świecie alpejczyk w historii Igrzysk z tetraplegią, współtwórca polskiego narciarstwa mon-ski dokonał kolejny raz rzeczy niesamowitej  .   Został pierwszą osobą z tetraplegią w Polsce (…prawdopodobnie na świecie), która uczestniczy w kursie na licencję szybowcową (bo loty turystyczne miało zapewne wiele osób).

CHAPEAU BAS Tomku !!!!

 

ROZWIŃ SKRZYDŁA – krajowy program adaptowanych sportów lotniczych

O wielu lat udostępnia się osobom niepełnosprawnym w Polsce infrastrukturę przyziemną, a od tego roku dostępna jest także… przestrzeń powietrzna. Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ http://podajdalej.org.pl/rozwin-skrzydla/

 zorganizowała, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pierwszy krajowy program adaptowanych sportów lotniczych dla osób niepełnosprawnych fizycznie pn. ROZWIŃ SKRZYDŁA. Osoby zainteresowane udziałem w kursie paralotniarskim były rekrutowane tylko na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej, natomiast kandydaci na pilotów szybowcowych, po pomyślnej rozmowie kwalifikacyjnej musieli dodatkowo uzyskać orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika Urzędu Lotnictwa Cywilnego dopuszczające do szkolenia szybowcowego (z ograniczeniami lub bez) oraz wziąć udział w kursie teoretycznym w szkole lotniczej AVIONER (70 godzin wykładów) i zdać egzaminy z 9 przedmiotów (prawo lotnicze, człowiek – możliwości i ograniczenia, meteorologia, łączność, zasady lotu, procedury operacyjne, planowanie i wykonanie lotu, ogólna wiedza o szybowcu, nawigacja). Projekt obejmował udział 22 osób w kursie paralotniarskim i 10 osób w kursie szybowcowym. Uczestnicy kursu paralotniarskiego mieli do dyspozycji dwa specjalnie skonstruowane wózki paralotniarskie,  a uczestnicy kursu szybowcowego dysponowali dwumiejscowym szybowcem przystosowanym do obsługi jedynie za pomocą rąk. Oprócz wykwalifikowanej kadry instruktorskiej, czyli osób z odpowiednimi uprawnieniami do realizacji szkoleń paralotniowych i szybowcowych, uczestnicy projektu mieli do pomocy dwóch pilotów niepełnosprawnych: Jędrzej Jaxa-Rożen konsultował szkolenie paralotniarskie, natomiast Adam Czeladzki szkolenie szybowcowe. Obaj piloci służyli swoją wiedzą i doświadczeniem lotniczym z punktu widzenia osoby niepełnosprawnej fizycznie. Sytuacja, w której osoby niepełnosprawne w Polsce zaczynają uprawiać sporty lotnicze wskazuje na to, że znoszone są przed tymi osobami „ostatnie ograniczenia”.

Więcej Aktualności