START

Profesor Aleksander Kabsch laureatem specjalnej nagrody w 3. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego #Guttmanny2021.

Od środy intensywnie działamy podczas Dni Sportu Adaptowanego i Zdrowia, które
odbywają się w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Wielspin” w Wągrowcu. Nasi
uczestnicy aktywnie biorą udział w wielu zajęciach i warsztatach.
W programie znalazły się zajęcia teoretyczne z zakresu zdrowego odżywiania OzN, czy
holistycznej pracy nad ciałem i psychiką, oraz wiele zajęć praktycznych.
Nasza kadra prowadzi zajęcia z Bocci, kręgli, fitnessu oraz różnorodnych ćwiczeń
fizycznych.
W planie dnia nie brakuje też sportów motorowodnych – w tym z narciarstwa wodnego.
Wieczory umilane są przez gry i zabawy ruchowe.
Impreza nadal trwa, przed nami jeszcze wiele ciekawych zajęć i aktywności.
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji
Osób Niepełnosprawnych.

Fot. Aleksander Murat

2 grudnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala 3.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego #Guttmanny2021. Statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna, ojca Igrzysk Paraolimpijskich, zostały rozdane w czterech kategoriach / Trener Roku, Wydarzenie Sportowe , Organizacja Roku i Sportowiec Roku/.
Nagrodę Specjalną 3.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego otrzymał prof. Aleksander Kabsch, były rektor poznańskiej AWF i pionier polskiego parasportu. W latach 50. prowadził turnusy sportowo-rehabilitacyjne dla osób po amputacjach, uzupełniając je o naukę jazdy na nartach i inne aktywności sportowe, a w 1961 roku był jedną z osób, które doprowadziły do powstania pionu sportowego dla osób z niepełnosprawnościami przy Spółdzielczym Zrzeszeniu Sportowym START – które później przekształciło się w istniejący do dziś Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START. W tym samym 1961 r. przy poznańskim STARCIE powstała pierwsza w Polsce regionalna Komisja Wychowania Fizycznego i Sportu Inwalidów, w której zasiadał pan profesor . Potem nastąpił cykl kolejnych pionierskich w naszym sporcie zdarzeń z kluczową rolą odgrywaną przez Profesora.
Jesteśmy dumni , że nasze Stowarzyszenie jest w prostej linii spadkobiercą 60 letniej tradycji polskiego sportu paraolimpijskiego – zapoczątkowanego pod koniec lat 50-tych przez Pana Profesora i innych wizjonerów związanych z trzema poznańskimi instytucjami – Kliniką Ortopedyczną Akademii Medycznej kierowaną przez prof. Wiktora Degę, Wyższą Szkołą Wychowania Fizycznego i Zrzeszeniem Sportowym „START” , któremu prezesował Franciszek Karłowski.
Serdecznie gratulujemy panu Profesorowi zaczczytnego wyróżnienia!
Zdjęcia : Bartłomiej Zborowski/ Polski Komitet Paraolimpijski

Więcej Aktualności