START

Instytut Sportu – szkolenie Akademii Trenerskiej – "Sport osób niepełnosprawnych – klasyfikacja medyczna zawodników"

Od środy intensywnie działamy podczas Dni Sportu Adaptowanego i Zdrowia, które
odbywają się w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Wielspin” w Wągrowcu. Nasi
uczestnicy aktywnie biorą udział w wielu zajęciach i warsztatach.
W programie znalazły się zajęcia teoretyczne z zakresu zdrowego odżywiania OzN, czy
holistycznej pracy nad ciałem i psychiką, oraz wiele zajęć praktycznych.
Nasza kadra prowadzi zajęcia z Bocci, kręgli, fitnessu oraz różnorodnych ćwiczeń
fizycznych.
W planie dnia nie brakuje też sportów motorowodnych – w tym z narciarstwa wodnego.
Wieczory umilane są przez gry i zabawy ruchowe.
Impreza nadal trwa, przed nami jeszcze wiele ciekawych zajęć i aktywności.
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji
Osób Niepełnosprawnych.

Fot. Aleksander Murat

11 maja w Instytucie Sportu w Warszawie Akademia Trenerska zorganizowała szkolenie „Sport osób niepełnosprawnych – klasyfikacja medyczna zawodników” z udziałem trenerów sportu paraolimpijskiego różnych dyscyplin, przedstawicieli centralnych stowarzyszeń sportu paraolimpijskiego i osób współpracujących z zawodnikami niepełnosprawnymi. W tak ważnym szkoleniu nie mogło zabraknąć STARTu Poznań ( m.in. trenera Andrzeja Wróbla ).

Wykłady prowadzili specjaliści sportu niepełnosprawnych. Z prezentacją „Nabór zawodników do sportu paraolimpijskiego – praktyka trenerska i klasyfikatora” wystąpiła Beata Dobak-Urbańska – Międzynarodowy Klasyfikator Parakajakarstwa , Narodowy Klasyfikator Bocci . Uczestnicy zapoznali się z wybranymi problemami i zawiłościami w klasyfikacji w sporcie niepełnosprawnych prezentowanymi przez dr hab. Bartosza Molika, międzynarodowego klasyfikatora w koszykówce na wózkach, profesora AWF Warszawa, profesora Andrzeja Kosmola, pracownika naukowego AWF Warszawa, członka IFAPA (International Federation of Adapted Physical Activity), prezesa Polskiego Towarzystwa Naukowego Adaptowanej Aktywności Fizycznej oraz gościa specjalnego Rudi van den Abbeele, międzynarodowego klasyfikatora w sporcie niepełnosprawnych, prezydenta IWAS (International Wheelchair and Amputee Sports Federation).

Jedną z konstatacji wczorajszej dyskusji był fakt, że sport paraolimpijski przez ostatnie lata bardzo się rozwinął i proces profesjonalizacji będzie dalej postępował. Znacząco poprawiła się jakość klasyfikacji pod względem kompetencji klasyfikatorów oraz kryteriów klasyfikacji, które są coraz bardziej precyzyjne, „oparte na dowodach”, jasne i klarowne dla trenerów i ich zawodników.

Więcej Aktualności