START

Instytut Sportu – szkolenie Akademii Trenerskiej – "Sport osób niepełnosprawnych – klasyfikacja medyczna zawodników"

11 maja w Instytucie Sportu w Warszawie Akademia Trenerska zorganizowała szkolenie „Sport osób niepełnosprawnych – klasyfikacja medyczna zawodników” z udziałem trenerów sportu paraolimpijskiego różnych dyscyplin, przedstawicieli centralnych stowarzyszeń sportu paraolimpijskiego i osób współpracujących z zawodnikami niepełnosprawnymi. W tak ważnym szkoleniu nie mogło zabraknąć STARTu Poznań ( m.in. trenera Andrzeja Wróbla ).

Wykłady prowadzili specjaliści sportu niepełnosprawnych. Z prezentacją „Nabór zawodników do sportu paraolimpijskiego – praktyka trenerska i klasyfikatora” wystąpiła Beata Dobak-Urbańska – Międzynarodowy Klasyfikator Parakajakarstwa , Narodowy Klasyfikator Bocci . Uczestnicy zapoznali się z wybranymi problemami i zawiłościami w klasyfikacji w sporcie niepełnosprawnych prezentowanymi przez dr hab. Bartosza Molika, międzynarodowego klasyfikatora w koszykówce na wózkach, profesora AWF Warszawa, profesora Andrzeja Kosmola, pracownika naukowego AWF Warszawa, członka IFAPA (International Federation of Adapted Physical Activity), prezesa Polskiego Towarzystwa Naukowego Adaptowanej Aktywności Fizycznej oraz gościa specjalnego Rudi van den Abbeele, międzynarodowego klasyfikatora w sporcie niepełnosprawnych, prezydenta IWAS (International Wheelchair and Amputee Sports Federation).

Jedną z konstatacji wczorajszej dyskusji był fakt, że sport paraolimpijski przez ostatnie lata bardzo się rozwinął i proces profesjonalizacji będzie dalej postępował. Znacząco poprawiła się jakość klasyfikacji pod względem kompetencji klasyfikatorów oraz kryteriów klasyfikacji, które są coraz bardziej precyzyjne, „oparte na dowodach”, jasne i klarowne dla trenerów i ich zawodników.

Więcej Aktualności