START

Profesor Aleksander Kabsch laureatem specjalnej nagrody w 3. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego #Guttmanny2021.

2 grudnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala 3.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego #Guttmanny2021. Statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna, ojca Igrzysk Paraolimpijskich, zostały rozdane w czterech kategoriach / Trener Roku, Wydarzenie Sportowe , Organizacja Roku i Sportowiec Roku/.
Nagrodę Specjalną 3.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego otrzymał prof. Aleksander Kabsch, były rektor poznańskiej AWF i pionier polskiego parasportu. W latach 50. prowadził turnusy sportowo-rehabilitacyjne dla osób po amputacjach, uzupełniając je o naukę jazdy na nartach i inne aktywności sportowe, a w 1961 roku był jedną z osób, które doprowadziły do powstania pionu sportowego dla osób z niepełnosprawnościami przy Spółdzielczym Zrzeszeniu Sportowym START – które później przekształciło się w istniejący do dziś Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START. W tym samym 1961 r. przy poznańskim STARCIE powstała pierwsza w Polsce regionalna Komisja Wychowania Fizycznego i Sportu Inwalidów, w której zasiadał pan profesor . Potem nastąpił cykl kolejnych pionierskich w naszym sporcie zdarzeń z kluczową rolą odgrywaną przez Profesora.
Jesteśmy dumni , że nasze Stowarzyszenie jest w prostej linii spadkobiercą 60 letniej tradycji polskiego sportu paraolimpijskiego – zapoczątkowanego pod koniec lat 50-tych przez Pana Profesora i innych wizjonerów związanych z trzema poznańskimi instytucjami – Kliniką Ortopedyczną Akademii Medycznej kierowaną przez prof. Wiktora Degę, Wyższą Szkołą Wychowania Fizycznego i Zrzeszeniem Sportowym „START” , któremu prezesował Franciszek Karłowski.
Serdecznie gratulujemy panu Profesorowi zaczczytnego wyróżnienia!
Zdjęcia : Bartłomiej Zborowski/ Polski Komitet Paraolimpijski

Więcej Aktualności

Skip to content